• ENGLISH
  • پنجشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۵
  • آ + آ -

حضور نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی در دانشگاه ایلام

۲۷ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۶:۲۴ کد خبر : ۲۹۲۳۳ اخبار دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و فناوری
تعداد بازدید:۲۳۱
با حضور دکتر جلال میرزایی نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی، نشست هم اندیشی بررسی چالش ها و راهکارهای توسعه آموزش عالی استان ایلام درمحل دانشگاه ایلام برگزارشد.
حضور نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی در دانشگاه ایلام

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، نشست هم اندیشی بررسی چالش ها و راهکارهای توسعه آموزش عالی استان ایلام و نقش نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پیشبرد اهداف توسعه با حضور دکتر جلال میرزایی نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی، دکتر محمد علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام و رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان در این دانشگاه برگزار شد.

دکتر علی‌اکبری در این برنامه، با بیان اینکه ۳۷ دانشگاه و موسسه آموزش عالی در این استان وجود دارد، گفت: کمبود اعضای هیئت علمی، امکانات کمک آموزشی، روند رو به کاهش جمعیت دانشجویی و کیفیت پایین و نگران کننده علمی آموزشی از مهم ترین چالش های آموزش عالی در استان است.

وی افزود: نبود تناسب رشته ها با نیازهای استان، نبود ماندگاری اعضای هیئت علمی، توسعه بی رویه مراکز آموزش عالی در کشور بویژه استان ایلام، بومی گرایی در آموزش عالی، موقعیت جغرافیایی و فاصله زیاد از مرکز کشور و موقعیت نامطلوب برخی از مراکز آموزش عالی استان که باعث افزایش بسیار زیاد هزینه های ترابری و حمل و نقل دانشجویان شده از دیگر مسائل و مشکلات این حوزه است.

وی افزود: نمایندگان مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی نقش بسیار مهمی در زمینه رفع چالش ها و مسائل حوزه آموزش عالی در استان دارند و باید در این زمینه پیگیری های لازم را انجام دهند.

دکترجلال میرزایی، منتخب مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی در این مراسم، ضمن تقدیر از تدبیر دانشگاه ایلام در برگزاری این نشست بیان داشت: با تدابیر انجام شده از جمله به نتیجه رساندن مذاکرات هسته ای، شرایط دولت پس از سال ها عادی شد و وضعیت فروش نفت به شرایط پیش از سال ۱۳۹۰ بازگشت.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: حتی اگر کشوری یا شخصی خواست ما را درگیر چالش و مسائل حاشیه ای کند نباید خودمان در داخل به سمت آن برویم و همین روند تدبیر و عقلانیت در برخورد با مسائل جهانی را ادامه دهیم.

دکتر میرزایی افزود: در گذشته به دلیل برخی اشتباهات فرصت های گران بهایی از دست رفت که آثار آن باعث تنگناهای مالی برای مردم و کشور شد و اکنون باید همه تلاش کنند اشتباهات گذشته تکرار نشود.

وی گفت: نبودپیوستگی برنامه ها با راهبردها یکی از مشکلات اساسی کشور است
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه راهبرد ما در کشور برنامه های پنج ساله توسعه است، گفت: نبود پیوستگی بین برنامه ها و راهبردها یکی از مشکلات اساسی کشور است زیرا در برنامه های سالیانه راهکارها و زمینه های تحقق راهبردها گنجانده نمی شود.

نماینده مردم ایلام گفت: به عنوان مثال در حوزه آموزش عالی، توسعه علوم جدید، بین المللی شدن دانشگاه ها، جذب دانشجو از خارج، کاربردی کردن رشته ها و تقویت فضاهای آموزشی از راهبردهای برنامه ششم توسعه است اما در بودجه سالیانه که باید راهبردها عملیاتی شود روش و ابزار رسیدن به این اهداف گنجانده نشده است.

وی تاکید کرد: بر خلاف دیگر کشورها که نگاه سیستمی و کل نگر وجود دارد ما در پرداخت به مسائل و اولویت بندی ها با مشکل مواجه هستیم و مسائل تنها به صورت موردی پیگیری می شود که در این موارد نیز بدلیل نبود توان مالی دولت امکان حل مساله وجود ندارد.

نماینده مردم ایلام تاکید کرد: وضعیت آموزش عالی استان ایلام باید بر اساس آمایش این حوزه ساماندهی شود.

دکترمیرزایی اظهار کرد: برخی رشته ها که دانشجو ندارند حفظ آنها ضرورتی ندارد و باید پیش از آنکه تعداد دانشجویان این رشته ها به طور کامل قطع شود کنار گذاشته شده و رشته های مورد نیاز بازار کار داخلی و جهانی جایگزین آنها شود.

گفتنی است در این نشست رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به بحث و کفتگو در خصوص مسائل آموزش عالی منطقه پرداختند.